Czym jest turystyka górska
Kategorie:

Czym jest turystyka górska i jakie ma zalety?

Turystyka górska i wędrówki zyskują co raz więcej zwolenników. Podczas tej aktywności można nie tylko podziwiać piękne krajobrazy, ale również wyciszyć się i oczyścić umysł. Co jeszcze warto wiedzieć o turystyce górskiej?

Turystyka górska – co to

Turystyka górska obejmuje wędrówki po terenach wyżynnych, z licznymi miejscami spacerowymi oraz obszarami do aktywnego wypoczynku. To właśnie góry, zaraz obok miejscowości nadmorskich, są najczęstszymi destynacjami turystów. Jest to w dużej części spowodowane możliwością obcowania z niesamowitą przyrodą, przebywania w zalesionym terenie pełnym czystych rzek. W takich miejscach zachowane są także elementy oryginalnej kultury ludowej, które stanowią ciekawostkę dla przyjezdnych.

W jakie góry warto się wybrać w Polsce?

Osoby uprawiające turystykę górską w Polsce nie powinny narzekać na brak miejsc do wędrówek. Do malowniczych pasm można zaliczyć Bieszczady, w których warto zobaczyć słynne jeziora. Karkonosze są znane z kolei z licznych wodospadów. Podczas pobytu nie można zapomnieć o zabytkach i atrakcjach takich jak Świątynia Wang czy Zamek Chojnik. Jednym z najmniejszych, lecz atrakcyjnych dla turystów pasm, są Pieniny. Każdy zapalony wędrowiec powinien odwiedzić najpopularniejsze i najwyższe polskie pasmo, czyli Tatry.

Turystyka górska – jakie są zalety?

Już samo przebywanie na łonie natury ma pozytywny wpływ na człowieka. Intensywny spacer w warunkach innych niż te, z którymi ma się do czynienia na co dzień, jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Górska przestrzeń sprzyja stymulacji mózgu i rozwojowi kreatywności. Jedną z największych zalet turystyki górskiej jest możliwość dotlenienia, a przez to poprawy samopoczucia, wytrzymałości i kondycji. Zmiana znanego otoczenia pozwala na oderwanie się od zgiełku codzienności, dlatego warto pojechać w góry na weekend po długim tygodniu pracy. Z tej możliwości powinny skorzystać przede wszystkim osoby wykonujące pracę biurową, które na co dzień nie zażywają zbyt wiele ruchu. Podczas tego typu aktywności można ukształtować sylwetkę nie martwiąc się o spojrzenia np. ludzi na siłowni. Każdy powinien dostosować tempo do swoich możliwości. Górskie wędrówki uczą także orientacji w terenie, pozwalają poszerzyć swoje horyzonty, poznać nowe miejsca i czytać w prawidłowy sposób mapę. Amatorskie wędrowanie może przerodzić się w prawdziwą pasję, która pochłonie umysł w wolnym czasie.

O czym warto pamiętać przed górską wędrówką?

Podstawową zasadą jest poinformowanie bliskich lub znajomych o swoim planie. Wtedy w razie braku kontaktu lub przedłużającej się nieobecności można mieć pewność, że ktoś zareaguje. Kluczowa jest odpowiednia odzież, a także obuwie. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa na niebezpiecznym terenie. Przed wyruszeniem w góry należy zaopatrzyć się w zapas wody i jedzenia. Nie wolno wybierać się w całkowicie nieznany teren – trasę trzeba wcześniej uważnie rozplanować, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zagrażających zdrowiu oraz życiu sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *