Obok diet odchudzających coraz częściej i chętniej stosujemy te, które poza utratą zbędnych kilogramów pozwalają zadbać o nasze zdrowie. Jedną z nich jest dieta DASH, która po raz kolejny została uznana przez ekspertów żywienia za jedną z najzdrowszych diet. Nie wymaga wprowadzania drastycznych zmian w codziennym menu, nadaje się dla każdej grupy wiekowej i może wpływać na przedłużenie życia. Na czym polega i kto powinien się nią zainteresować?
DASH – jadłospis z czołówki rankingu zdrowych diet
Dieta DASH jest jedną z 10 najzdrowszych diet według raportu US News & World Report tworzonego przez grono specjalistów od żywienia. Od kilku lat, regularnie zajmuje jedno z pierwszych miejsc w czołówce obok diety śródziemnomorskiej i wegetariańskiej. DASH jest skrótem od „Dietary Approaches to Stop Hypertension” i jest programem żywieniowym opracowanym przez amerykańskich dietetyków z National Heart, Lung, and Blood Institute. Jest polecana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który proponuje ją jako rekomendowany sposób żywienia. Dieta DASH zdobyła też uznanie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskie Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Jej podstawowym założeniem jest profilaktyka chorób serca i układu krążenia za pomocą diety.
Na czym polega dieta DASH?
DASH to sposób żywienia, w którym poza zmniejszaniem kaloryczności posiłków ważna jest ich modyfikacja. Dieta polega na zrezygnowaniu z używek i znacznym ograniczeniu spożycia żywności wysokoprzetworzonej oraz wszystkich produktów zawierających duże ilości sodu, tłuszczu i cukru. Charakteryzuje ją niska zawartość tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans oraz cholesterolu, dlatego jednym z założeń jest ograniczone spożycie czerwonego mięsa oraz tłuszczy zwierzęcych i utwardzanych. Twórcy diety rekomendują zastąpienie białego pieczywa produktami pełnoziarnistymi oraz ograniczenie do minimum spożywania słodyczy i słodzonych napojów. W zamian za to jadłospis diety DASH powinien obfitować w produkty bogate w potas, wapń, magnez, białko i błonnik oraz naturalne przeciwutleniacze. Menu diety bazuje na świeżych owocach i warzywach, rybach i drobiu oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych i niskotłuszczowych produktach mlecznych. Jadłospis można wzbogacać dodatkiem nasion roślin strączkowych, orzechów i olejów roślinnych.
Dieta DASH – dla kogo?
DIeta DASH ma na celu zapobiegać i wspomagać leczenie chorób układu krążenia. Jest skierowana szczególnie do osób z dolegliwościami takimi jak nadciśnienie czy niewydolność serca. Dieta jest prosta w utrzymaniu i smaczna, a korzyści zdrowotne z jej stosowania można zaobserwować już po kilku tygodniach. Poza profilaktyką chorób sercowo-naczyniowych i poprawą wydolności serca stosowanie diety DASH minimalizuje ryzyko nadwagi i otyłości, pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL we krwi i utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi oraz zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.