fotografia pierwsze kroki
Kategorie:

Fotografia – hobby, zyskujące na popularności.

Hobby sprawia, że nasze życie nabiera kolorów, a codzienność staje się dużo weselsza. Taka właśnie jest fotografia, która pozwala na przedstawianie świata w wyjątkowo ciekawy sposób. Nie trzeba inwestować w profesjonalny sprzęt, statywy, lampy i blendy, programy do obróbki ani drogie tła. Jedyne co potrzebne na początek to najzwyklejszy smartfon z aparatem! Fotografować można wszystko, znajomych, zwierzęta, piękne krajobrazy i różnego rodzaju przedmioty, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Robienie zdjęć to wspaniałe hobby, które można łączyć z wieloma innymi pasjami. Dla osoby, która uwielbia gotować, świetnym pomysłem będzie fotografia kulinarna. Wielu fotografów amatorów zamieszcza swoje zdjęcia w internecie, dzięki czemu można trafić na osoby, które również uwielbiają robić zdjęcia o takiej tematyce. Przyrządzenie potraw, ustawianie planu zdjęciowego i dekorowanie gotowego dania, może być cudownym oderwaniem od codziennych problemów, a w dodatku motywuje do częstszego przygotowywania posiłków.

Fotografia plenerowa

Bardzo popularne jest też wykonywanie zdjęć w plenerze. Warto wstać wcześniej, żeby uchwycić piękny wschód słońca, albo wyjść na spacer w poszukiwaniu pięknych miejsc w okolicy. Często nie dostrzegamy wspaniałości tego, co nas otacza, a fotografia pozwala zatrzymać się i przyjrzeć dokładnie każdemu szczegółowi. Robiąc zdjęcia na zewnątrz, można też trafić na zwierzęta, których uchwycenie nie należy do najłatwiejszych, ale daje dużo satysfakcji. W lesie największa szansa na trafienie na dzikie zwierzęta jest o świcie, dlatego, jeśli ktoś ma ochotę zająć się fotografią przyrodniczą, to musi być gotowy na poranne wstawanie. Efekty są jednak niesamowite!

Fotografia podróżnicza to kolejna z możliwych kierunków w tej pasji. Dla każdego, kto lubi wyprawy po kraju lub całym świecie, idealną pasją będzie tworzenie pamiątkowych kadrów z każdej wycieczki. Wyjątkowymi obrazami warto podzielić się z większą społecznością i wymieniać się wrażeniami z podróży do danych miejsc.

Jakie cechy musi posiadać dobry fotograf? 

Żeby zostać amatorem fotografem, ważne jest posiadanie kilku ważnych cech. Przede wszystkim robienie zdjęć wymaga cierpliwości, nie zawsze obiekt, który próbujemy uchwycić, będzie wdzięczny do pozowania. Zwierzęta, czy dzieci wymagają szczególnie wielu prób, żeby zdjęcie wyszło idealnie i wyraźnie. Istotne jest też spojrzenie na świat, jeśli zdjęcia mają robić wrażenie i skupiać uwagę, to muszą pokazywać to, czego większość osób zwyczajnie nie dostrzega. Mogą to być krople deszczu na liściach kwiatów, tęcza przy ogródkowym basenie w słoneczny dzień, charakterystyczne cechy ludzi, których nikt nie dostrzega w pędzie codzienności. 

Fotografia to hobby, które ucieszy szczególnie kreatywne i wrażliwe osoby. Warto jednak pamiętać, że pasja ma sprawiać przyjemność i nie można narzucać sobie presji, wymagając od swoich zdjęć najwyższego poziomu. Znalezienie własnego stylu, nauka ustawiania jasności i ostrości, nabranie umiejętności wykorzystywania światła na swoją korzyść, to wszystko trwa. Rozwijać można się w fotografii bez końca, wymaga to jednak pracy, poszukiwania inspiracji i czasu. 

A może warto spróbować swoich sił z gitarą? Jak zacząć grać na gitarze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *