Motywacja w sporcie
Kategorie:

Motywacja w sporcie – dlaczego jest tak ważna?

Motywacja w sporcie jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów, zarówno przez samych zawodników jak i przez ich trenerów. Jest to zagadnienie nieodłącznie związane z psychologią sportu, którego rolą jest przede wszystkim przysłowiowe popychanie zawodników, do dawania z siebie jeszcze więcej na każdym kolejnym treningu i meczu. Niemniej jednak wiedza z zakresu odpowiedniej motywacji sportowców często nie jest wystarczająca. Warto więc dowiedzieć się, dlaczego jest ona tak ważna w sporcie.

Dlaczego motywacja w sporcie jest tak istotna?

Tajemnicą z pewnością nie jest fakt, że motywacja w sporcie, podobnie jak motywacja w życiu codziennym pozwala nam na zmaksymalizowanie swoich osiągnięć. W spocie, w odniesieniu do zawodników, ma to więc niebagatelne znaczenie. Zwykle motywację w sporcie można zdefiniować jako pełną gotowość do wydatkowania jeszcze więcej ilości energii, a także gotowość do niezwykle wytężonej pracy, nawet pomimo odczuwanego bólu lub zmęczenia. Łatwo więc zauważyć, że motywacja wpływa na wszystkie czynniki, które składają się na sportowy sukces. Pełni ona rolę swoistego motoru napędowego, który popycha do jeszcze większego zaangażowania w konkretne działania. To właśnie dzięki utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie, sportowcy są wstanie realizować kolejne założenia planu treningowego i ściśle przestrzegać diety, pomimo tego, że najchętniej zostaliby w domu pod kocem i zajadali się frytkami. Choć motywacja jest ważna we wszystkich aspektach naszego życia, to jednak w sporcie odgrywa ona niezwykle ważną role. Tryb życia prowadzony przez sportowców okupiony jest wieloma wyrzeczeniami i poświęceniami, które bez odpowiedniej motywacji, mogłyby być niezwykle trudne do utrzymania. Podsumowując, dzięki motywacji można zauważyć sens podejmowanych działań, a także osiągać więcej sukcesów.

Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja w sporcie

Motywację zawodników można podzielić zarówno na zewnętrzną jak i na wewnętrzną. Pierwsza z nich przejawia się w dążeniu do określonego celu, ze względu na to, że istnieje np. możliwość uzyskania nagrody czy medalu. Motywacja wewnętrzna zaś, to przede wszystkim osobisty zapał do tego, by podejmować określone działanie. W przypadku motywacji wewnętrznej, podjęta aktywność staje się przyjemnością samą w sobie. Co ciekawe, wielu sportowych mistrzów wykazywało się ogromną motywacją wewnętrzną i samozaparciem. Właśnie też z tego powodu niezwykle istotne jest jej utrzymywanie i kładzie na to nacisk nawet sama psychologia sportu. Wewnętrzna motywacja nie jest uzależniona od żadnych innych czynników, a jedynie od zaangażowania i silnej woli samego zawodnika. Wówczas każde przyjście na trening jest dla niego ogromną przyjemnością, a doskonalenie się i rozwój, staje się jego celem nadrzędnym.

Jak motywować się jako sportowiec?

Każdy sportowiec musi utrzymać swoją motywację na odpowiednim poziomie, by możliwe było osiąganie kolejnych sukcesów. Oczywiście, motywacja zewnętrzna jest podtrzymywana nieustannie przez nagrody, stypendia pieniężne i inne czynniki. Niemniej jednak trzeba położyć nacisk na drugi rodzaj motywacji, czyli motywację wewnętrzną. By utrzymać ją na odpowiednim poziomie, sportowiec sam sobie powinien wyznaczać coraz ambitniejsze cele, które chce spełnić. Powinien również doceniać swoje małe sukcesy, a następnie mieć apetyt na jeszcze większe. To właśnie dostrzeżenie efektów i postępów, najlepiej motywuje zawodników do tego, by dali z siebie jeszcze więcej na każdym treningu i na każdym kolejnym meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *