Kategorie:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?

Przygotowanie do ślubu wymaga podjęcia się wielu działań. Jednym z najważniejszych z pewnością jest wybór odpowiedniej sali weselnej. To właśnie atmosfera lokalu i odpowiednia jego lokalizacja mogą wyjątkowo uświetnić całą uroczystość. Czym więc powinniśmy się kierować przy dokonywaniu decyzji?

Zacznij od lokalizacji!

Przyjęło się, że ślub odbywa się w pobliżu miejsca zamieszkania jednego lub drugiego z nowożeńców. W takim przypadku zazwyczaj stawia się na lokale weselne, które nie są zlokalizowane zbyt daleko od kościoła lub od urzędu stanu cywilnego. Jeśli jednak nie stawiamy na konkretną lokalizację, w której odbędzie się ślub, warto postawić na miejsce w pobliżu sali weselnej. Warto też zwrócić uwagę na dystans do noclegowni. Oczywiście, jeśli wybrany lokal znajduje się w hotelu lub na swoim terenie udostępnia domki noclegowe, problem jest rozwiązany.

Co z infrastrukturą?

Lokal, w którym odbędzie się wesele, musi mieć odpowiedni metraż. Przyjęło się uznawać za zasadne liczenie jednego metra kwadratowego na każdego gościa, choć wiele zależy też od tego, czy potrzebny jest nam parkiet. Jeśli stawiamy raczej na uroczysty obiad, sala nie musi być zbyt duża. Z kolei wesele oparte na tańcach i zabawach wręcz potrzebuje pokaźnej sali. Tu warto sprawdzić dostępne oświetlenie i możliwości udekorowania lokalu. Niezależnie od tego warto pomyśleć o sali z ogrodem. Jeśli organizujemy wesele latem, rozwiązanie to będzie szczególnie dobre. Warto też pomyśleć o udogodnieniach dla rodziny (np. dla osób starszych czy dla rodzin z dzie

mi). Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy przed lokalem znajduje się odpowiednia przestrzeń parkingowa.

Wybór lokalu a liczba gości

Przed wynajęciem lokalu koniecznie należy zbada

, czy istnieją jakieś wymogi dotyczące wynajmu. Najczęściej można spotkać się z założeniem, że na uroczystości weselnej musi być określona minimalna liczba gości. Ważna jest również maksymalna dostępna powierzchnia lokalu, od której będzie też zależało, ilu osób maksymalnie możemy zaprosi

. Warto również zapytać się o ostateczne terminy potwierdzenia uczestnictwa gości, a także o to, co będzie, jeśli ktoś się nie zjawi. Negocjacje tych rozwiązań powinny uwzględniać zarówno interes Pary Młodej, jak i właściciela lokalu.

Dlaczego warto postawić na wyłączność?

Nieraz możemy spotkać się z sytuacją, w której jednocześnie w jednej sali odbywa się wesele, a w drugiej np. przyjęcie komunijne lub urodziny, a nawet i druga uroczystość weselna. Jest to sytuacja niekomfortowa zwłaszcza w przypadku dzielenia przestrzeni ogrodu. Dlaczego więc warto zadbać o posiadanie lokalu na wyłączność?

  • Zadbanie o prywatność – dzielenie budynku sali weselnej z inną parą może być niezwykle uciążliwe. Jeśli prywatność jest ważna, warto wybrać taki lokal, który nie będzie oznaczał konieczności współdzielenia przestrzeni weselnej z innymi.
  • Dyspozycyjność czasowa – przy tej okazji warto uzgodnić to, jak długo może trwać wesele, aby nie okazało się, że dojdzie do zakłócenia wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *