Odzież sportowa. Najlepszy rodzaj tkaniny oraz zalety ubrań sportowych.
Kategorie:

Odzież sportowa

Odzież sportowa powinna być szybkoschnąca, niezwykle lekka, oddychająca, a ponadto musi ona wspomagać termoregulacje. Tym samym wymagania wobec odzieży sportowej są niezwykle wysokie. Musi ona charakteryzować się szeroką funkcjonalnością, a także odpowiednimi właściwościami, które pomagać będą każdy ruch, a jednocześnie poprawiają jakość treningu oraz rezultaty sportowe.

Ubrania funkcyjne

W zakresie odzieży sportowej najbardziej popularne okazuje się odzież funkcyjna, która dedykowana jest zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Tak zwane ubrania funkcyjne zostały zaprojektowane zgodnie z potrzebami sportowców. Należy do nich zarówno bielizna termoaktywna, lecz także bluzy, polary oraz koszulki i spodnie. Szyte są one z materiałów syntetycznych, które posiadają bardzo specyficzny w strukturę włókien. Dzięki temu cały nadmiar potu podczas treningu zostaje przekazany ze skóry na powierzchnię zewnętrzną tkaniny. Tym samym pot może szybko odparować lub zostać wchłonięty i zatrzymany w kolejnych warstwach tkaniny. Korzyścią tego typu materiału jest sucha skóra, która pozbawiona jest wówczas podrażnień czy zaczerwienienia. Pozwala to także nie utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Nie dochodzi zarówno do przegrzania, ani też do wychłodzenia.

Najlepszy rodzaj tkaniny w odzieży sportowej

Odzież sportowa posiada bardzo wiele zalet, niezależnie od tego czy jest to odzież męska czy też damska. Warto jednak uświadomić sobie, że bawełniana koszulka nie jest komfortowym rozwiązaniem podczas treningu, gdy chłonie ona wilgoć, jednak nie oddaje jej na zewnątrz. Tym samym ciało pozostaje mokre, co prowadzi do wyjątkowego uczucia dyskomfortu. Co więcej może pojawić się także nieprzyjemny zapach. Do najbardziej popularnych materiałów, z których tworzone są stroje sportowe dla mężczyzn i kobiet to zalicza się poliester. Charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością, a jednocześnie nie rozciąga się oraz nie dochodzi do jego odkształcenia w trakcie użytkowania. Ponadto poliester nie kurczy się w czasie wielokrotnego prania nawet w przypadku wysokich temperatur. Jest także odporny na działanie promieniowania słonecznego, nie odbarwia się w czasie prania. Dodatkową zaletą poliestru w kontekście odzieży sportowej jest także niewielka chłonność wody. To zaś sprawia, że poliester bardzo szybko wysycha. Jednakże grubo pleciony tradycyjny poliester nie charakteryzuje się oddychalnością. Tym samym podczas produkcji odzieży sportowej wykorzystuje się jego nowoczesną wersję, która posiada tak zwaną kanalikową strukturę. To właśnie ona zapewnia dzianinie wysoką przewiewność, a także komfort podczas użytkowania.

Zalety ubrań sportowych

Odzież sportowa pozwala na realizowanie treningu w komfortowych warunkach. Ponadto wspomaga ona termoregulacje ciała. Usuwa także pod na zewnątrz, aby dzięki temu nie dochodziło do jego kontaktu ze skórą. Co więcej ubrania sportowe są bardzo lekkie oraz przyjemne w dotyku. Nie powodują one przecierania się skóry, ani jakichkolwiek podrażnień. Dodatkowo tworzone są w taki sposób, aby neutralizować nieprzyjemny zapach, a także odkształcenia. Bardzo często odzież sportowa zwłaszcza jesienna posiada dodatkowe kieszonki czy też zamki, które umożliwiają noszenie ze sobą drobnych rzeczy.

Wysokiej jakości odzież sportowa uwzględnia potrzeby ciała, a także zwiększa efektywność treningów. Ważne jest także, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Musi być ona stosunkowo dobrze dopasowana, jednakże jednocześnie nie może powodować krępowania ruchu w czasie treningu. Co więcej należy unikać także zbyt luźniej odzieży czy co która może okazać się problematyczne w czasie wykonywania ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *