Szachy - jak w to grać?
Kategorie:

Szachy- hobby, które zawładnęło światem

Szachy przez długi okres czasu uważane były za hobby raczej nudne, uprawiane przez ludzi w podeszłym wieku lub wyłącznie osoby wybitnie uzdolnione, które dzięki swoim umiejętnościom zajmowały wysokie miejsca na międzynarodowych turniejach. Kto by pomyślał, że tak pozornie błahe wydarzenie, jak premiera nowego, rozrywkowego serialu na platformie Netflix sprawi, że dla milionów ludzi szachy stanął się nowym, niezwykle ekscytującym hobby.

Szachy jednym z najmodniejszych hobby – jak to się zaczęło?

W 2020 na platformie Netflix odbyła się się premiera najnowszego serialu „Gambit królowej”. Serial ten opowiada historię niezwykle uzdolnionej młodej szachistki – Beth, która pragnie zostać najlepszą graczką świata. Historia Beth w bardzo szybkim tempie osiągnęła międzynarodowy sukces, a wśród najpopularniejszych wyszukiwać google zaczęły pojawiać się takie hasła jak ” Gra w szachy- jak zacząć?” lub „Szachy dla początkujących”. W szybkim czasie zaczęły również powstawać kluby dla szachistów, oraz kanały na youtubie uczące jak grać w tą niezwykłą grę. Do sukcesu szachów przyczyniła się również pandemia koronawirusa i panujący lockdown- wiele osób spędziło ten czas w izolacji właśnie grając w szachy, lub dopiero poznając reguły gry. Bez wątpienia można powiedzieć, że w przeciągu zaledwie kilku miesięcy od premiery szachy opanowały cały świat.

Gra w szachy – najważniejsze zasady

Choć gra w szachy z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych rozgrywek, świetnie wpływa ona na logiczne myślenie oraz samą pracę mózgu. Szachownica na której odbywa się gra podzielona jest na 64 pola na której obok siebie rozmieszczone są figury szachowe. Według zasad pierwszy ruch wykonują figury białe, a każda z nich ma swój własny sposób poruszania się po szachownicy. Przykładowo goniec może wykonywać ruchy jedynie po przekątnej, natomiast wieża porusza się o dowolną liczbę pól w poziomie i w pionie. Celem gry jest zmatowanie króla, czyli jego zablokowania jednym z pionków. W takiej sytuacji król nie ma możliwości poruszenia się, a gra kończy się zwycięstwem przeciwnika.

Szachy – sport luksusu

Choć podstawowy zestaw szachów spokojnie możemy kupić już za około 20 złotych, to najdroższe komplety mogą osiągać cenę nawet 9 mln dolarów. Wykonane ze złota, platyny oraz kamieni szlachetnych takich jak rubiny i szafiry ozdobne szachy jewel royale osiągnęły astronomiczną cenę aż 9.8 milionów dolarów. Zjawiskowa gra wykonana została w Wielkiej Brytanii przez wyłącznie najlepszych jubilerów, którzy dzięki niezwykłemu kunsztowi wykonania zmienili zwykłą grę w prawdziwe jubilerskie arcydzieło. Same figury szachowe zdecydowanie bardziej przypominają luksusową biżuterię, niż przeciętne pionki do gry- dla przykładu król ozdobiony jest 73 rubinami oraz 146 diamentami, a sama figura wykonana jest z 18 karatowego złota. Zatem jeżeli ktoś zainteresowany jest zakupem takiego oto zestawu- na przykład dla przyjeciela, czy z okazji urodzin musi dokonać trudnego wyboru między zestawem luksusowych szachów a… 13 nowoczesnymi samochodami porsche.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *